Лечение на кариес
Един от основните проблеми при децата са кариесите на млечните/временни зъби. Развитието на този процес започва да се появява обикновено около 3 годишна възраст по дъвкателните повърхности на горните и долни молари (4-тите и 5-тите зъби) или по апроксималните повърхности (между зъбите). Лечението на зъбен кариес при деца представлява отстраняване на кариозно увредените твърди зъбни тъкани и възстановяване на формата, големината и функцията на зъба с обтурация – пломба. За да бъдат открити и лекувани навреме, профилактичните прегледи при деца е необходимо да се извършват на всеки 4-6 месеца.
Какво представлява кариесът?
Кариесът е едно от най-разпространените заболявания на зъбите, което засяга както деца, така и възрастни. Той представлява разрушаване на зъбния емайл и дентина под въздействието на киселини, образувани от бактериите в устната кухина. Тези бактерии се хранят със захарите от храната, която консумираме, и като резултат отделят киселини, които разяждат твърдите тъкани на зъба.
Ако кариесът не бъде открит и лекуван навреме, той може да проникне в по-дълбоките слоеве на зъба, достигайки до нерва. Това може да доведе до силна болка, възпаление и дори до образуване на абсцеси. В най-тежките случаи кариесът може да доведе до пълна загуба на зъба, което изисква по-сложни и скъпи процедури за възстановяване, като поставяне на импланти или мостове.
Как се лекува кариесът и колко струва?
Методът за лечение на кариес зависи от неговата дълбочина и тежест. В зависимост от степента на увреждане на зъба, стоматологът може да предложи няколко вида процедури:
- Пломбиране (обтурация) – Това е най-често използваният метод за лечение на начални и средни стадии на кариес. Процедурата включва премахване на засегнатата част на зъба и запълване на кухината със специален пломбировъчен материал. Съвременните пломби са изработени от композитни материали, които имитират естествения цвят на зъбите и осигуряват дълготрайна защита.
- Лечение на коренови канали (ендодонтско лечение) – Когато кариесът достигне до нерва на зъба и предизвика възпаление, се налага по-сложно лечение. Процедурата включва премахване на инфектираната пулпа, почистване и запълване на кореновите канали. Този метод предотвратява по-нататъшното разпространение на инфекцията и спасява зъба от екстракция.
- Поставяне на зъбна корона – При тежко увредени зъби, които не могат да бъдат възстановени с пломба, се използват зъбни корони. Те предпазват останалата част от зъба и възстановяват неговата форма и функция.
- Екстракция (изваждане на зъб) – В най-крайните случаи, когато зъбът е сериозно разрушен и не може да бъде спасен, се налага неговото премахване. След екстракция може да се обмисли поставянето на имплант или мост, за да се възстанови дъвкателната функция.
Кариес – Цена на лечението в България
Цената на лечението на кариес зависи от сложността на процедурата, използваните материали и местоположението на стоматологичния кабинет. В частните клиники цените могат да варират в зависимост от квалификацията на стоматолога и технологиите, които се използват.
Средните цени за лечение на кариес в България са следните:
- Пломба (обтурация) – между 50 и 150 лв., в зависимост от материала (композит, амалгама, стъкло-йономер).
- Лечение на коренови канали – от 100 до 300 лв., в зависимост от броя на каналите и използваните технологии.
- Поставяне на зъбна корона – от 250 до 1000 лв., в зависимост от материала (металокерамика, цирконий, чиста керамика).
Изваждане на зъб – от 50 до 150 лв., в зависимост от сложността на процедурата.
Свържете се с нас, за да запазите час в клиниката .